| Part Number | SMBJ48A-M3 5B |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 485030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 48V 600 W 2-Pin DO-214AA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ48A-M3 5B |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ48A-M3 5B |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 48 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 7.8 A |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Commercial |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | DO-214AA |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Product Dimensions | 4.57(Max) x 3.94(Max) x 2.24(Max) |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Minimum Breakdown Voltage | 53.3 V |
| Maximum Clamping Voltage | 77.4 V |
| Package | 2DO-214AA |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ48A-M3 5B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS18VP1UP,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 110V 600W 2-Pin DO-214AA Plastic T R Download PDF datasheet for SMBJ110D-M3 H.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 23.1V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T27CAY.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 36V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K36CA-M3 57.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ12CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ24A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 6.4V 400W 2-Pin DO-204AL T R Download PDF datasheet for P4KE7.5CA-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ36CAHE3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 110V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ110A-E3 52.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 28V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ28CA.pdf |